Dukan Diyeti – Popüler Diyetler

Dukan Diyeti Sağlıklı mı?

Uzun yıllardan beri Fransa’nın en populer diyeti olan Dukan diyeti 5 milyon Fransız’ın zayıf kalma sırrını açıklıyor. Kitaba göre Jennifer Lopez ve model Giselle Bundchen doğum sonrası kilolarından Dukan diyeti ile hızla kurtuldurlar.
Dukan diyetinin yaratıcısı Pierre Dukan 10 yıl obezler üstündeki çalışmalarından edindiği tecrübeleri bu kitapta toplamış.

Temelde program dört ana fazdan oluşan protein tüketimini teşvik eden düşük kalori alma esasına dayalı bir diyet.
Kalori sayımı yok ya da yenilen gıdaların miktarları önemli değil. İstediğin kadar yiyebilirsiniz üstelik bunun için saat programlaması yapmaya gerek yok. En önemli nokta ise protein odaklı beslenmek, bol su tüketmek ve günde 20 dakika yürüyüş yapmak. İkinci fazda sebze tüketimine geçebiliyorsunuz.
Daha sonra yavaş yavaş baklagil ve meyve yemeye başlayabilirsiniz. Aslında Atkin’s diyeti ile büyük benzerlikler taşıyor. Diyet yapanlar hızla kilo vermeye başlıyor.

Dukan bu diyet ile açlık hissinin 3. günden sonra azalacağını iddia ediyor. Ancak kitaba göre ağız kokusu, ağız kuruluğu, kabızlık ve yorgunluk hissedilebilir.

Dukan Diyetinde Ne yemeli?

1. Faz: Atak Dönemi: İstediğiniz her türlü protein bazlı yiyeceği yiyebilirsiniz, her gün 1.5 yemek kaşığı yulaf kepeği ve 1.5 litre su tüketilmesi gerekli. Bu kadar.
Birinci faz 1-10 gün arasında devam ediyor. Hedef 5 günde 3.5 kilo vermek.
2. Faz: Seyir Dönemi: Sınırsız nişastasız sebze listeye dahil oluyor. Protein bazlı gıdalara ve yulaf kepeğine devam ediyorsunuz. Havuç, bezelye, mısır ve patates bu listeye dahil değil. İdeal kilonuza inene kadar bu faz devam ediyor ve malesef aylar sürebilir. Dukan bu faza sabırla devam edilmesini öneriyor haftada 1 kilo kaybedeceğinizi iddia ediyor.

3. Faz: Sağlamlaştıma Dönemi: Sınırsız protein yemeye devam ediliyor. Artık günde bir porsiyon az şeker içeren meyve, 2 dilim tam tahıllı ekmek ve 1 porsiyon peynir yiyebilirsiniz. Haftada bir “kutlama” amaçlı 1 ya da iki porsiyon nişastalı gıdaları da listeye ekleyebilirsiniz. Bu faz ile beraber ömrünüzün geri kalanında haftada bir gün ve tercihen haftanın hep aynı günü salt protein yemeye başlayacaksınız. Üçüncü fazda kilo kaybı beklemeyin. 3. faz için süre hesaplaması bu döneme kadar verilen her yarım kilo için 1 gün bu fazda geçirmeniz gerekli. Örneğin toplamda 10 kilo verdiyseniz sizin için 3. faz 5 gün sürüyor.

4. Faz: Stabil Dönem: İnilen kiloyu koruma dönemi planın son parçasıdır. Artık ne isterseniz yemeye başlıyorsunuz ama malesef haftada sadece bir gün. Hala bol su içmeye ve yulaf kepeği tüketmeye devam ediyorsunuz. Günde 20 dakika yürüyüş programı halen geçerli. 5 kata kadar asansör ve yürüyen merdiven kullanmak yasak. 4. faz bir ömür devam ediyor.
Şekersiz sakız, tatlandırıcı, sirke ve baharatlar Dukan diyeti boyunca rahatlıkla kullanılabiliyor. Dukan ayrıca diyet süresince günlük multivitamin alınmasını da öneriyor.

Dukan Diyeti Hakkında Uzmanlar Ne Diyor?

Dukan diyeti ile kilo vermek kaçınılmaz. Ancak uzmanlara göre vücut alması gereken diğer besleyici temel yapı taşlarından mahrum kalıyor. Üstelik günlük multi-vitaminlerin uzun vadede faydalı olmayacağını da düşünen uzmanlar mevcut. Dukan gibi uzun süreli diyetlerde b
öbrek problemleri, yüksek kolestrol problemi ile karşılaşmak mümkün. Bu kadar hızlı kilo vermenin protein ile beslenilse bile kas kaybına yol açacağını savunan uzmanlar da var.

Author: suzy

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>