21 Aralık’ta Kıyamet Kopacak mı?

İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı Şirince köyü, ”Maya takvimine göre 21 Aralık 2012′de kıyametin kopacağına” dayanan bir inanış sayesinde yabancı turist açısından her yıl boş geçen 15 Aralık’tan yıl sonuna kadarki Noel tatili döneminde bu yıl yüzde 100 doluluk yaşayacak. Guetemala’da bu yılki kazılarda hem daha eski hem de 21 Aralık 2012 tarihinin daha ilerisini gösteren bir Maya takvimi bulunsa da belli çevrelerin, ”Efsanevi Marduk gezegeninin 21 Aralık’ta dünyaya çarparak kıyametin kopacağı” yönündeki inanışı sürüyor. Dünyada kendilerini ”Mavi Enerji Grubu” olarak nitelendiren bir grup, 21 Aralık 2012′de sonlanan Maya takvimine dayanan inanışları çerçevesinde, kıyametten yeryüzünde sadece Şirince ile Fransa’nın güneyindeki Bugarach köyünün etkilenmeyeceğini düşünüyor.

Bu düşünce, bozulmamış mimari yapısıyla önemli bir turizm merkezi konumunda olmasına karşın, her yıl 15 Aralık’tan yıl sonuna kadar süren Noel döneminde yabancı turistten mahrum kalan Şirince köyünü cazibe merkezi haline getirdi. Dünyadaki hayatın 21 Aralık’ta son bulacağına ve bu kıyametten sadece Şirince ile Bugarach köylerindeki insanların Hz. İsa tarafından kurtarılacağına inanan ”Mavi Enerji Grubu”na mensup kişiler, Şirince köyündeki konaklama tesislerini yaptırdıkları rezervasyonlarla aralık ayı için şimdiden doldurdu.

”Önceki Yılların Tersine Bir Tablo Var”
Şirince’deki Mistik Konakları sahibi turizmci Engin Vatan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, söz konusu inanç nedeniyle yabancı turist açısından her sene boş geçen 15-31 Aralık döneminde farklılık yaşandığını ifade ederek, ”2012 yıl sonu için yoğunluk daha sene başından başladı. Aralık ayının 15′inden yıl sonuna kadar olan dönemde normalde Noel nedeniyle hiç yabancı müşterimiz olmazdı, ama bu yıl tam tersi oldu. Dünyanın her yerinden daha çok yabancıların akın ettiği bir dönem oldu” diye konuştu. Köydeki konaklama tesislerinden Şirince Erdem Konakları’nın işletme müdürü Mustafa Yıldırdı da 21 Aralık dönemine yönelik yoğunluğun söz konusu olduğunu belirterek, ”Bu yıl Maya takvimindeki hadiseden dolayı bir rezervasyon patlaması var. Odalarımızın çoğu satılmış durumda” dedi. Şirince Kırkınca Konakları’nın sahibi turizmci İlkan Gülgün de ilk defa yıl sonu yoğunluğu yaşadıklarını dile getirdi. ”Dünyada, Şirince’nin enerjisinin çok yüksek olduğuna, burada ‘mavi akım’ dedikleri bir enerjinin var olduğuna inanan insanlar var” diyen Gülgün, ”Şirince’ye bir gemi gelecekmiş, insanları alıp bir yere götürecekmiş. Böyle bir inanış var, yoğunluğu buna bağlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Fransa’daki Köyde “Kıyamet” Alarmı!
Maya takvimi çılgınlığı Fransa’yı sardı. Her ne kadar takvimin 21 Aralık’tan sonraki bölümü bulunsa da, hâlâ dünyanın sonunun bu tarihte geleceğine inananlar, Fransa’nın batısındaki Bugarach köyüne akın ediyor. 21 Aralık’ta doruk noktasına çıkacak ziyaretçilerle baş edememekten korkan köy muhtarı, gerekirse yolları kapatması için güvenlik kuvvetlerinden yardım istedi.

Köy için “UFO Üssü” İddiası
Bugarach köyü, Pirene dağlarında bir köy. 200 nüfuslu köy, yakın geçmişte civardaki kayalıklarda UFO üssü bulunduğu söylentileriyle de gündeme gelmişti. İddialara göre, daha önce devamı olmadığına inanılan Maya takviminin sona erdiği 21 Aralık gecesi, yeryüzünde taş taş üstünde kalmayacak, sadece Bugarach köyü ayakta kalacak.

Söylentiler Çılgınlığa Dönüştü
Söylenti öylesine yayıldı, öylesine dallanıp budaklandı ki, Bugarach’a gidenlerin sayısı katlanarak arttı. Amerika Birleşik Devletleri’nde bazı havayolu şirketleri, köye gidecekler için tek yön bilet kampanyası başlattı. Yine internette, “dileklerinizi yazdığınız kağıtları, 5 avro karşılığında Bugarach’a gömebiliriz” ilanları çıkıyor.

“Bazı Kişiler İntihar Edebilir”
Güvenlik kuvvetleri, 21 Aralık’ta köye 300 ila 3 bin kişinin akın edebileceğini, bunun için hazırlık yaptıklarını duyurdu. Bazı kişilerin, köyde intihar girişiminde bulunacaklarından da kaygı duyuluyor. Köy halkı açıkça, şimdiye kadar sakin bir yaşam sürdüklerini, sokaklarda yabancıları görmekten hoşlanmayacaklarını söylüyor.

Kıyamet Senaryoları Her Daim Gündemde
Daha önce Maya takviminin 21 Aralık 2012′de bittiği ve dünyanın sonunun da bu tarihte geleceği iddia ediliyordu. Mayıs ayında ise, Guatemala’nın yağmur ormanlarındaki antik Maya kenti Xultun’da, Haab olarak bilinen takvimin sonrasına ilişkin yeni bir takvim bulunmuştu. Uzmanlar da keşfi, “Maya takvimi, milyonlarca, milyarlarca yıl devam edecek. Hatta, aklımıza bile getiremeyeceğimiz süreler boyunca devam edecek” açıklamasıyla duyururken, sonsuz denebilecek kadar uzun bir dönemi içerdiği vurgusu yapmıştı.

Sabah

Author: Zen

Share This Post On