Abdominoplasti Yöntemi ile Dümdüz Bir Karın

Abdominoplasti, karnın kesilerek şekillendirilmesi anlamına geliyor. Karın germe ameliyatı olarak da bilinen bu cerrahi yönteme daha çok hamilelik sonrasında ihtiyaç duyuluyor. Hamilelik sırasında alınan fazla kilolar nedeniyle karın bazen eski şekline dönemiyor ve sarkıyor. Aynı zamanda derinin fazla genişlemesi nedeniyle bu bölgede derin çatlaklar da oluşuyor, deri esnekliğini kaybediyor. Acıbadem Bursa Hastanesi’nden Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Dr. Ayhan Okumuş, bu gibi durumlarda deforme olmuş deriyi oradan uzaklaştırmak için abdominoplasti yapıldığını ve bu işlemi yaparken, eğer gerekirse karın kaslarının da şekillendirildiğini belirtiyor.

Sezaryenden Daha Kolay Yapılıyor
Abdominoplasti sezaryene göre daha kolay bir ameliyat. Çünkü Abdominoplasti’de karın bölgesinin dış kısmıyla uğraşılıyor; karın içerisine girilmiyor ve uğraşılan dokular yalnızca sarkanlar oluyor. Hasta ameliyattan 3-4 saat sonra yemeğini yiyebiliyor, kalkıp yürüyebiliyor, ertesi gün hastaneden çıkabiliyor ve isterse 3-4 gün sonra denize de girebiliyor. Eğer karın kaslarına da müdahale edilmesi gerekiyorsa, yani dümdüz bir karın, ince bir bel isteniyorsa o zaman iyileşme sürecinde kişinin karın kaslarını zorlayacak hareketlerden, egzersizlerden birkaç ay kaçınması öneriliyor. Ameliyattan sonraki 2.5-3 ay hastanın eğilirken dikkat etmesi, ağır yük kaldırmaması ve spor yaparken karın kaslarını zorlamaması da yapılması gerekenler arasında yer alıyor.

İzler Saklanabiliyor
Abdominoplasti sırasında eğer içerideki kaslara müdahale edildiyse ameliyattan sonra iz kalıyor. Karın germe işlemindeki iz, sezaryendekinden üç kat fazla oluyor ama iz iç çamaşırının içinde kalıyor. Abdominoplasti yaptıranların karnında buna benzer birçok çatlak olduğu için iz çok fazla sorun yaratmıyor. Göbeğin kenarında da bir iz oluyor ama göbek çukurda kaldığı için bu iz belli olmuyor. Ameliyattan sonraki üçüncü gün duş alınabilirken; cilt iyileşmesi 10-15 gün, karnın şekillenmesi ise 3-4 ay sürebiliyor. Altı aydan sonra da vücut son şeklini alıyor.

Dümdüz Bir Karın Yaratılıyor 
Karın germe ameliyatlarında karın kasları da düzeltilerek daha sıkı, daha düz ve daha estetik görüntüler elde ediliyor. Profilden bakıldığında karnın öne doğru çıkıntısı giderilmiş oluyor. Ayrıca bel çukurları yeniden oluşturuluyor, kalça şekillendirilebiliyor. Bel ince olmadığında kalça ayırt edilemiyor ama bel şekillendiğinde kalça da ortaya çıkıyor. Operasyon karın kaslarına müdahale edilmeyecekse iki saat sürüyor ama karnın iç kısımlarına müdahale edilirse uzayabiliyor.

Çatlaklardan Kurtarıyor
Bu yöntem yalnızca çatlaklar için de uygulanabiliyor ancak yine de karnın biraz sarkık olması isteniyor. Çünkü çatlak kısımlar alındığında kalan cildin o bölgeyi kapatması için esnek olması gerekiyor. Karındaki çatlaklar derinin izin verdiği kadar kapatılabiliyor ve çok parça çıkartıldığında hasta öne doğru eğilmede sorun yaşayabiliyor. Ayrıca yara iyileşmeyebiliyor ya da göbek deforme olabiliyor.

Yazın da Yapılabiliyor
Abdominoplasti yaz aylarında da yapılabiliyor. Ameliyat izi güneşle birebir temas etmeyeceği için sorun yaşanmıyor. Bölge açıkta kalacak olursa, yüksek koruma faktörlü bir güneş kremi sürülerek sorun gideriliyor. Ancak ameliyattan sonra korse giyme ihtiyacı duyulursa sorun oluşabiliyor. Çünkü yaz mevsiminde korse kullanımı, sıcaktan dolayı sıkıntı yaratabiliyor.

Lipsuction İle Birlikte Uygulanabiliyor 
Abdominoplasti ile birlikte Liposuction da uygulanabiliyor. Çünkü Abdominoplasti’de karnın ön ve yan kısmı şekillendirilirken, bel kısmı özellikle kilolu insanlarda çıkıntılı kalıyor. Liposuction ile bel kısmı karın yapısına uygun olarak şekillendirilebiliyor.

Riskli Gruplar
Karın kaslarında sorun yoksa, o bölgeye müdahale etmek yanlış bir uygulama oluyor. Kronik hastalığı olanlarda bu ameliyatın uygulanmaması gerekiyor. Doğum yapmamış kadınlara yapılması da tercih edilmiyor. Çünkü hem kaslara hem de cilde müdahale yapılacaksa karın cildinin yarısı çıkıyor, kaslar daralıyor, karın genişleyemeyeceği için hamilelik döneminde çatlaklar çoğalabiliyor ve bu da hamilelikte sorun yaşanmasına neden olabiliyor.

Obezlere de Uygulanabiliyor 
Dr. Ayhan Okumuş diyor ki: “Abdominoplasti ameliyatı çok fazla kilo almış ve zayıfladığı için karın bölgesinde sarkma oluşmuş kişilerle, morbit obezlere de uygulanıyor. Aşırı obez insanlara Abdominoplasti yapılırken estetik kaygıdan çok, hastanın hayatını kolaylaştırma yoluna gidiliyor. Çünkü bu kişilerde kimi zaman, karın çok fazla sarktığı için hasta yürüyemiyor, genel ihtiyaçlarını karşılayamıyor. Yapılan ameliyatta amaç; ağırlık yaratan parçayı kesip, çıkartmak oluyor.”

Author: Zen

Share This Post On