Atkin’s Diyeti- Popüler Diyetler

Atkin’s Diyeti


Atkins diyeti sadece kilo vermeyi değil acıkmayı engellediği için tercih edilmektedir. Düşük karbonhidratlı ürünlerin tüketilmesi esasına dayanmaktadır. Atkins diyeti aşırı kilolu insanların çok fazla karbonhidrat tükettiği varsayımına dayanmaktadır. Karbonhidratlar yerine protein tüketerek otomatik olarak vücudun depolanmış yağları yakacağı tezini benimser.
Bu diyet istenilen kiloda kalmanıza da fayda sağlayacağını iddia etmektedir.

Karbonhidrat tüketimi kesildiğinde vucüt karbonhidrat yakmak yerine depoladığı yağları yakmaya başlayacaktır. Bu da otomatik olarak özellikle karın ve basen bölgesinde biriken yağların atılmasını hızlandıracak ve sonunda kişi kilo vermeye başlayacaktır.
Tüm protein bazlı diyetlerde olduğu gibi uzun süre yapılması halinde kolestrolü arttırmaktadır. Ancak Atkin’in teorisine göre vucut yeni beslenme alışkanlığı edindikçe bir süre sonra normale dönüş kendiliğinden gerçekleşecektir.Atkin’s diyetinde ne yemeli?
Zengin yiyecekler tüketilmesi gereklidir.
Et, tavuk, balıki yumurta, peynir (light değil)
Tereyağ kullanılabilir, salatalara zeytinyağı koyulabilir
Öğünler küçük porsiyonlar halinde tüketilmeli

Atkin’s diyetinde ne yememeli?
Rafine şeker, beyaz un, süt ve pirinç

İlk iki hafta karbonhidrat tüketimi sınırlandırılmıştır. Hiç meyve yememeli ve sadece yeşil yapraklı sebzeleri tüketmelisiniz. İkinci haftadan sonra lif içeren karbonhidratları tüketmeye başlayabilirsiniz. Ancak hala rafine şeker, beyaz un, süt ve pirinç tüketilmemelidir. İkinci haftadan sonra sebze, meyve, tam tahıllı gıdalar tüketilebilir. Rejim boyunca düzenli spor yapmak ihmal edilmemelidir.
Uzmanlar ne diyor?

Kilo vermeyi sağlasa dahi bazı uzmanlar halen dikkat edilmesi konusunda uyarılarda bulunmaktadır. Kolestrol ve triglesid oranını arttırmakta ve kalp üstünde negatif etkileri olabileceğini savunan bir çok uzman doktor mevcuttur.
Bazı uzmanlara göre ise bir insanın metabolizmasının doğru çalışması için günde 150 gr karbonhidrat almasının gerekli olduğudur. Beynin doğru çalışması için glukoza da ihtiyacı olması sebebi ile meyve ve sebzenin uzun süreli tüketilmemesi doğru değildir.Tüm protein bazlı diyetler gibi kalp hastalıklarını tetikleyebileceği için doktor kontrolünde yapılması daha doğru olacaktır.

Author: suzy

Share This Post On