Bebeğinizle Tatile Çıkarken Dikkat!

Bebeğinizle ilk kez mi tatile çıkıyorsunuz? Tatil yeri seçerken dikkat etmeniz gerekenler konusunda uzunca bir liste hazırlamanız gerekiyor. Bebekle tatil, yalnız tatilden çok daha farklı seçimler yapmanızı gerektiriyor. İşte tatil yapacağınız yeri seçerken dikkat etmeniz gerekenlerden bazıları:
 • Genellikle rahat yürüyemeyen 0-2 yaşlarındaki çocuklarla düzayak bir yer seçmelisiniz.
 • Havuz, deniz gibi su kenarına çok da kolay erişemese iyi olur: havuz kenarında kapıdan-havuza direkt erişimi olan bir odada kalmayın (boğulma tehlikesine karşı!) .
 • Bebeklere ve çocuklara uygun bir tatil mekanı olmasına dikkat edin. Bu otellerde yemekler , eğlenceler, oyun alanları, çocuk bakıcı hizmeti gibi olanakları onlara göre ayarlanmış olur. Hatta odanıza bir bebek yatağı istediğinizde otel müdüriyeti şok geçirmez! Bebek hastalanırsa ona uygun diyet, hekim ve bakım bulmanız çok daha kolay olur. Sadece erişkinlerin ‘kafa dinlemek‘ için gittikleri bir otelde hem siz hem de kafa dinlemek isteyenler rahatsız olabilir.
 • Otele erişim de önemli. Bebekle çok duraklı tatiller seçilmemeli, bir noktada kalmak tercih edilmeli. Merkezi olmayan otele erişim 4 taşıtla yapılacaksa unutun! Siz en fazla 2 aktarmayla ulaşmak istersiniz. Yoksa tatil dönüşünde aktarma yorgunluğu nedeniyle derhal tekrar, bu sefer çocuksuz olmak kaydıyla tatile çıkmak istersiniz.
 • Bebekle yaz sıcağında gölgelerin peşine düşersiniz. Gölgede bile güneş ışınları yansıma yoluyla yakıcı olabilir. Ağacı bol, gölgelikli verandası olan bir yer seçin.
Yolculuk Esnasında;
 • Araba koltuğunun kemerlerini ve emniyet kemerini takın.
 • Mola vermeniz normaldir, beklediğinizden daha sık! . Yola 1-2 ekstra saat önce çıkın.
 • Bebeğinizi her zaman arka koltuğa koyun. Çünkü orası en sık çarpma şekli olan önden çarpma durumunda en uzak ve en güvenli yerdir. Arkada yanında oturursanız iyi olur.
 • Atıştırmak için yiyecek, su, ilk yardım çantası, bol bez olan bebek çantası, su gerekmeyen temizleyici losyon, kullandığı ilaçları yanınıza alın.
 • Sıcak havalarda seyahat ederken arabanızın klimasını bebeğe gelmeyecek şekilde çalıştırmanızda sakınca yoktur.
Bunları Yanınıza Alın:
 1. Ateş ve ağrı için:
  4-5 yaşından ufaklara Calpol (120mg/5ml) 4 saatte bir kiloya göre; 4-5 yaşından büyüklere Calpol 6-plus (240mg/5 ml) 4 saatte bir kiloya göre.
 2. Böcek sokmaları ve kaşıntılar:
  Fenistil jel, veya ovadril losyon günde 2-3 kere; ağızdan Zyrtec şurup (kiloya gore) günde 1-2 kere.
 3. Kabızlık ve dışkı yapamama durumunda:
  Gliserin fitil günde 1 kere popodan.
 4. Güneş kremi:
  Nivea babay 50+ SPF, Mustela baby sun screen 50 SPF veya Bioderma ABCderm 50+
 5. Sivri sinekten korunmak için:
  Chicco Zanza No roll on veya sprey ( Citrodiol denilen ve okaliptüs ağacından üretilen bir kovucu madde içerir ) 3 saat koruma etkisi bulunmakta veya citronella içeren sinek kovucu bantlar. Bunları direct cilde değil de T shirt üzerine, taşıdığınız pusete sürebilir, takabilirsiniz.
 6. Yara temizliği:
  Betadin losyon ile temizlik günde 2 kere 3 -4 gün yapabilirsiniz, yara açıktaysa Bactroban krem günde 2 kere3-4 gün sürerek enfeksiyondan koruyabilirsiniz.
 7. Cilt yanığı için: Bepanten plus krem, Silverdin krem, Aloa vera jel günde 2-3 kere.
 8. Pişik kremi: Popolin, Oksitin.
Bilet alırken uçuşların çok kalabalık olmadığı saatleri tercih edin. Örneğin cuma akşamını değil de perşembe sabahını tercih edin. Birkaç gün öncesinden ‘uçak için gerekliler’ listenizi yapın: Bez, emzik, biberon, temizlik mendili, mama (eğer emmiyorsa). Mutlaka uçağın kalkış ve inişlerinde bebeğinizi kucağınıza alın ve ona da kemer takın. Kulak ağrısını önlemek için kalkış ve inişlerde ya emzirin ya da biberon verin. Emme hareketi orta kulak basınçlarının eşitlenmesini kolaylaştırır ve bebeği rahatlatır. Eğer yolculuk öncesinde burnu tıkalı ve hasta ise mutlaka doktorunuza danışın. Ellerinizi sık sık yıkayın; yanınızda antibakteriyal özelliği olan ıslak mendillerden bulundurun. Yakınınızda nezleli bir kişi oturuyorsa ve başka boş yerler varsa uzaklaşın. Bebeğinizin ciddi tıbbi sorunları varsa çocuk doktoruna danışın ve havayollarına haber verin.
Dr. Gülnihal Şarman
Yenidoğan ve Çocuk Hastalıkları Uzmanı

Author: Zen

Share This Post On