Büyük Kaybeden – Yeni Hayat Diyeti

NBC TV de “Biggest Loser Diet” adı ile yayınlanan programın önermekte olduğu bir diyet ve spor programıdır. Sağlıklı gıdaların yenildiği ve biraz da spor içeren bir diyettir.

Günlük öğünleri 4 basamaktan oluşan bir düşük kalori diyetidir.
4 porsiyon meyve sebze
3 porsiyon protein
2 porsiyon hububat
1 porsiyon diğer herşey

12 haftalık programda az, sık lifli ve proteini yüksek gıdalar ile beslenecek ve kalori miktarını sıkı takip edeceksiniz. 2 liteye yakın su içilmesi, ve porsiyonların küçük tutulması gereklidir. İlk haftalarda 30 dakika, sonraki dönemde ise her gün 1 saat spor ile desteklenmelidir.

Diyette işlenmemiş gıdalar tüketilmeli, yağ, şeker ve tuz minimize edilmelidir. Sebze ve meyveler bütün olarak taze ve pişirilmeden tüketilmeli sebze ve meyve sularından kaçınılmalıdır.
Çok acıkıldığında sadece meyve ve sebze yemeye izin vermektedir.
Bu diyet aslında az kalori alıp çok kalori tüketme esasına dayanmaktadır. Ancak kan şekerinde ani düşüşler yaşanabileceğine karşı uzman uyarılarına da dikkat edilmelidir.

Başlangıçta alacağınız kalori miktarı şu andaki kilonuzu pound birimine çevirip yani yaklaşıl 0.45’e bölüp 7 ile çarparak bulunuyor. Kilo verdikçe her hafta yeniden bu hesaplamayı yapmanız gerekiyor. Kilonun korunması amacı ile günde 30 dakika spor öneriliyor.
Aşağıdaki beş maddeyi doğru takip edebilirseniz bu diyet hızla kilo vermeyi garanti ediyor.

1- Her güne sağlıklı bir kahvaltı ile başla
2- Her öğünde meyve ya da sebze tüket
3- Her öğünde ara öğünler de dahil protein takviyesi al
4- Daima aktif ol
5- Öğün ve ara öğünlerini doğru kaloriler ile hesapla ve egzersiz yap.

Uzmanların bir kısmına göre bu diyetin büyük bir sırrı yok zaten bu beş madde sağlıklı bir ömür için tercih edilmeli. Bir kısım uzman ise 1200 kalorinin altında günlük gıda alımı tehlike yaratabileceği için dikkat etmek gerekli. bu diyetin bu beslenme şekli ile başarılı olması için düzenli spor yapılması şart. Ayrıca bu kadar az kalori alınacağı bir dönemde vücudun direnci için multi vitaminlerin düzenli alınmsı gerekli.

Bu programın yerli versiyonu STAR’da “yeni bir hayat” adı ile yakında başlayacak.

 

Author: suzy

Share This Post On