Daha Az Para Harcamanın 7 Yolu

Kullanmadığınız telefonu kapatın!
Hakikaten ev telefonunu ne kadar kullanıyoruz? Evde herkesin cep telefonu varken sanırım çok. Geçen yıl içinde 1 milyon 200 kişi de benimle aynı fikirdeymiş ve ev telefonunlarını kapattırmış. Bence çok da haklılar. Kulanmıyorsanız kapatın, tasarruf edin. Ortalama olarak aylık 20 TL fatura ödediğinizi düşünürsek yılda 240 TL tasarruf etmiş olursunuz. İkinci cep telefonu hattı gibi ektraları yazmıyorum bile, onları zaten direk kapatın.

Kahvaltınızı evde yapın!

Biliyoruz, sabahları o son 5 dakika çoook değerli. Zaten her gün erken kalkmak yeterince işkence. Bir de kahvaltı için mi erken kalkacaksınız? O zaman hazır olun, her iş gününde, dışarıda sabah kahvaltısına 1 çay (1TL) ve 1 tost/sandviç/poğaça (3TL) olmak üzere minumum 4 TL veriyorsunuz. Üstelik o poğaçalar bir süre sonra midenizi yakıyor, tostlar siz her ne kadar yağsız istemiş olsanız bile bir öncekinin yağından nasipleniyor ve sandviçler de minumum 3 dilim ekmek eşleniği oluyor. Bunların tersi seçimlerde de 4TL yerine çok daha fazla para vermeniz gerekiyor. İnanın kahvaltıyı akşamdan hazırlarsanız sabah kalktığınızda şöyle bir keyifli ve sağlıklı kahvaltı yapmak size çok iyi gelecek. Üstelik de iş günleri üzerinden yılda ortalama 1000TL, evet yanlış okumadınız 1000TL dışarıda yaptığınız o yetersiz ve sağlıksız kahvaltı yerine cebinize kalacak. Çok daha iyi bir kahvaltıyı evde yapmak size ortalama 500TL kazanç sağlayacaktır.

Organizasyon araçlarına çok para vermeyin!
Biliyoruz, o güzel şeffaf kavanozlar mutfağınızda çok güzel duracak. Hele geçen gün gördüğünüz renkli kutular hem ortalığı toplayacak hem de odanıza renk katacak. Boşverin ve annenizin yöntemlerine geri dönün. Beğendiğiniz cam kavanozları biriktirin, süsleyin. Kutuları kendiniz de süsleyebilirsiniz. İnternette binlerce nefis örnek var. Hem hobi olarak da size iyi gelecek, emin olun.

Toplu taşıma ve aylık kart kullanın!
Toplu taşıma kullanıyorsanız aylık kart sizin için avantaj olabilir. Bunun için ufak bir hesaplama yapmanız yeterli. Bilet, jeton ve aktarma fiyatlarını internette bulabilirsiniz. Eğer toplu taşıma kullanmıyorsanız arada sırada o şirket servisini kullanmanızı, bazen mümkünse güzel bir vapur keyfi yapmanızı, otobüslere bir şans vermenizi ve metroyu denemenizi tavsiye ediyoruz. Hem daha hızlı, hem hesaplı hem de çevreci olun!

Makine kullanımlarınızı sınırlayın!
Her ne kadar makineniz az çamaşıra göre kullandığı suyu ve elektiriği ayarlasa da sadece çalışmak için bir minimal maliyete sahipler. Mümkün olduğunca biriktirerek yıkayın. Hatta biriktirerek ütüleyin. Ütünün ilk ısınma zamanı en fazla elektrik yakan zamanlardan biri. Makinelerinizin A++ olması gerektiğini ve bütün bunların ayrıca enerji tasarrufu ile çevreye de katkısı olacağını unutmayın. A bir de unutmadan, o 15 dakikalık kısa programlar var ya, işte onlar zaten bir kere giyip atmış olduğunuz kıyafetleriniz için yeterli, yüksek ısı ve uzun sürede yıkamak inanın fark yaratmayacak.

30 dakikada hazırlanacak tarifleri öğrenin!
Evet artık kaynak bol. Kolayca öğrenebilirsiniz. Pizzanızı beklemek yerine aynı sürede evde hem daha besleyici, hem de daha sağlıklı tarifleri uygulayabilir, üstelik bir sürü gereksiz kalori almaktan da kurtulabilirsiniz. Biz üç kişilik bir aile olarak ortalama haftada 2 kere dışarıdan yemek söylüyoruz. Bu da haftada yaklaşık 80, yılda 4160TL yapıyor. Üstelik bunun 1 kuruşu bile arada sırada dışarıda yiyebileceğimiz keyifli akşam yemeklerine gitmiyor. Siz akşam ve haftasonlarında dışarıda yemeğe ne kadar harcıyorsunuz?

Büyük bir şey alıyorsanız bir kaç gün bekleyin!
Fotoğraf çekmeyi çok seviyorum ve geçen gün az kalsın çok pahalı ve aslında hevesimi aldıktan sonra çok da fazla kullanmayacağım profesyonel bir fotoğraf makinesine çok büyük paralar verecektim. Sonra araya acil bir iki toplantı, başka işler vs girdi. Bu arada ben de o büyük profesyonel makineyi aslında o kadar da istemediğimi farkettim. İhtiyacım olan yanımda çok daha rahat taşıyabileceğim pratik bir makine. Demek istediğimiz büyük harcamaları asla ani kararlarla yapmayın. Bırakın bir kaç gün geçsin. Belki gerçekten de o kadar ihtiyacınız yoktur veya çok daha uygun fiyatlı bir model sizin için yeterlidir. Kendinizi o an biraz oyalayın ve bir süre sonra konuyla ilgili tekrar düşünün. İlgilendiniz diye almak zorunda değilsiniz.

 

Author: Ozi

Share This Post On