Doğru Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Cildinizi üzerinizden hiç çıkarmadığınız bir kıyafet gibi düşünün, sizce onun da düzenli olarak temizlenmeye ve bakıma ihtiyacı yok mu? Sabah-akşam diş fırçalamak gibi düzenli bir alışkanlığa dönüştürülmüş cilt bakımı uygulaması “kalıcı bir gençlik” için çok değerlidir. Rutin temizlik dışında uzmanların kontrolünde düzenli aralıklarla cilt bakımı yaptırmak da cilt bakımı açısından oldukça önemli.
Evde gerçekleştirilen cilt bakımı aşamaları temel olarak; temizleme, tonik uygulaması, nemlendirme olmak üzere üç ana adımdan oluşur. Cildimiz gün boyu hava kirliliği, toz, ellerimizden ve havadan bulaşan bakteriler tarafından saldırıya uğrar. Bu saldırıyı püskürtmek ve yağlı, donuk, kirli görünümü tersine çevirmek için tek koşul var: Gerçek bir temizlik.
Peki, gerçek cilt temizliği nasıl yapılır? İşte bunu öğrenmeden önce bilinmesi gereken en önemli nokta, yüz temizliğinde kesinlikle sabun kullanılmaması gerektiğidir. Geçmişte kalan bu yöntemi bir kenara bırakın ve piyasada bulunan pek çok farklı markaya ait cilt temizleme ürünlerine bir göz atın. Jel ya da solüsyon formunda olanlar, özellikle tercih edilebilir. Ürün seçimi yapmadan önce cilt tipiniz ile ilgili bir uzmandan yardım almalısınız. Çünkü kullanacağınız temizleyici cildinizin yapısına göre farklılık gösterecektir. Temizleyici seçiminizi yaptıktan sonra, mutlaka bir de tonik seçmelisiniz. Çünkü tonik, cildin hoş görünümünü bozan gözeneklerin kapanmasını sağlar, cilde ferahlık verir ve daha sonra süreceğiniz nemlendiricinin de etkisini artırır. Bu nedenle nemlendirici öncesi tonik uygulamasını ciddiye almalısınız. Toniğin ardından cildinize uygun nemlendiriciyi iyice yedirerek uyguladıktan sonra, yaz-kış demeden kullanmanız gereken güneş koruyucuyu da unutmayın. Çünkü güneş yararlı olduğu kadar zararlıdır ve cildin erken yaşlanmasına sebep olan en önemli faktördür. Cilt temizliğinde son adım olan ve haftada 2 hafta uygulamanız gereken peelingte ise, içerisinde glikolik asit, laktik asit, salisilik asit gibi meyve asitleri ya da granüller bulunan ürünleri seçmeye özen gösterin.
Rutin cilt temizliğiniz dışında bir uzman kontrolünde yapılan cilt bakımı da cildinizin derinlemesine temizliği için önemlidir. Çünkü cilt uzmanınız cildinizi etkileyen faktörlerle ilgili değerlendirme yapar ve en sağlıklı yöntemi uygular. Unutmayın, cilt bakımının en önemli kısmı gerçek bir temizliktir.
Medikal Estetik Hekimi
Dr. Beyhan Arıkan

Author: Zen

Share This Post On