Dört Adımda Cilt Bakımı

Temel Cilt Bakımı

1. ADIM: Cildin Temizlenmesi; Cilt Nasıl Temizlenmeli?

Cilt tipinize uygun bir temizleme ürünü ile cildinizi temizleyebilirsiniz. Cildi yağlı olanlara temizleme jeli, kuru olanlara ise temizleme sütü önerilir. Sıradan sabunlar ile cilt temizlenmesi doğru değildir. Sabun boynun aşağısında kullanılmalıdır.

Cildinizi sürekli temizlemenize gerek yok. Ancak makyaj yapıldı ise akşam yatmadan mutlaka temizlemek gerekir. Fransız uzmanlar temizleme ürününün işlem sonrasında yıkama gerektirmediğini düşünüyor. Siz de durulama gerektirmeyen benzer ürünlerden alabilirsiniz. Bir çok kadın ilk önce cildini ılık su ile yıkar sonra temizleme sütü ya da jeli ile cildini temizler ve sonra tekrar ılık su ile durular. Fazla makyajınız var ise ayrıca makyaj temizleyici kullanmanızı gereklidir.

Sabahları yüzünüzü yıkamak için sadece ılık su bile yeterlidir. Yüzünüzü asla aşırı sıcak ya da soğuk ile yıkamayın.

 2. ADIM:Cildin Arındırılması; Cilt Nasıl Arındırılır?

Arındırma işlemi en fazla haftada bir yapılmalıdır. Bu rutine sadık kalabilirseniz değişimi çok kısa sürede göreceksiniz. Unutmayın ki bazen erkeklerin cildi daha canlı gözükür işte bunun sebebi belli aralıklar ile traş olmalarıdır. Ölü derilerden arınan cilt daima parlar.

Halk arasında keseleme olarak bilinen peeling haftada bir uygulanmalı. Cildiniz kuru ise Türk kahvesi bu iş için ideal olabilir. Bir çok kozmetik peeling ürünü de mevcut. Yüzünüze kimyasal peeling ürünleri kullanmadan önce dermotoloğa danışmanız daha doğru olacaktır. Bitkisel ürünleri tercih etmeye çalışın.Cildinizi arındırdıktan sonra gözenekleri sıkılaştırmak için soda ya da gül suyu kullanabilirsiniz. Bu iki ürünü kese işleminden sonra hafta bir tekrarlamak yerine nemlendirici sürmeden önce her akşam kullanmayı alışkanlık haline getirmeniz faydalı olabilir.

3. ADIM: Cildin Nemlendirilmesi; Cilt Nasıl Nemlendirilir?

Cildiniz yağlı olsa bile hafif bir nemlendirici kullanmanızı öneririz. Ancak akne problemi yaşıyorsanız dermotoloğa danışmanız gerekebilir. Yatmadan ve makyaj yapmadan  önce mutlaka cilt nemlendirilmelidir. Nemlendiricilerinizde güneş koruma faktörü olmasına dikkat edin. Cildinizi hiç bir zaman gereğinden fazla nemlendirmeyin. Yüzünüzü kremlerken boynunuzu ihmal etmeyin.

Göz altı kremleri gerekli mi?
Aslında bazen evet…Bazı güzellik uzmanları erken yaşlanma etkilerine karşın göz altı kremi kullanımını kuvvetle öneriyorlar. Neden göz altı kremi kullanılması önerilir? Göz altındaki ince deri çok az yağ tabakası içerir göz altı kremi kullanımı bu alanı kalınlaştırmak için öneriliyor. Öte yandan bazı güzellik uzmanları ise günlük bakım kremlerinin yeterli olacağı yönünde. Karar size kalmış…

4. ADIM: Güneş Kremi Kullanın

Bir annenin kızına vermesi gereken en önemli tavsiye cildin güneşten korunması gerektiğidir. Günümüzde aksini iddia eden bir tek güzellik uzmanı ya da doktor kalmamış durumda.

Cilt Tipinizi Nasıl Belirlersiniz?

Author: suzy

Share This Post On