En güzel kahvaltı sofrası

Bu pazar günü üniversiteden arkadaşlarımı kahvaltıya davet ettim. Artık yapıldığı üzere geleneksel iletişim yollarından ziyade facebook etkinlik uygulaması işimi kolaylaştırdı. Tabi hala facebook kullanmaya direnenler var. Olsun. Onları da arayarak çözüme ulaşmak problem olmadı. Öyle böyle derken, eğer herkes gelirse, 9′u çocuk olmak üzere toplam 24 kişi olacağız. Yani klasik bir ev kahvaltısı için biraz kalabalık  :) Eğer resmi bir olay olsa zor olurdu herhalde ama herkes çok samimi arkadaşım olduğu ve aksaklıklar olursa tek başıma kapatmak zorunda olmadığım için bir cesaret bu işe girişiyorum.


ovalikonya.com.tr

Her ne kadar aksaklıklar konusunda içim rahat ise de, gelenlerin keyifli vakit geçirmesini istiyorum. E bunun da iki temel öğesi var malum; birlikte olmamız ve lezzetli bir kahvaltı. Ne yapsam, ne yapsam diye düşünürken etrafta biraz kahvaltı fotoğrafı bakındım ve kendi kahvaltı menümü (biliyorum, mönü yazmam lazım ama bence aslında öyle demediğimiz için zorlama oluyor) oluşturdum. Beğendiğim kahvaltı içerik ve fotoğraflarını bu sayfaya serpiştirdim, ilham almak için birebir :) . Kendi kahvaltı menüm de en altta. Peynir çeşitliliği her haftasonu kahvaltısında olmasını sevdiğimiz ve süreklileştirdiğimiz bir şey. Onun dışında bol bol ve çeşit çeşit reçelimiz de her zaman soframızda. E her haftasonu kahvaltısının bizce vazgeçilmez öğesi yumurta da olacak. Üstelik, herkese istediği şekilde (omlet, sucuklu, patatesli vs). Daha ne olsun değil mi?


vakitbuldukca.com

Kahvaltı Menüm (pardon mönüm  :) )

Yörsan kaymak
Acıko tarzı birşey
Peynirler  (aralarında cevizli)
-        Dil peyniri
-        Tel peynir
-        Örgü peyniri
-        Taze kaşar
-        Peyaz peynir
-        Cheddar peyniri
-        Fesleğenli, domatesli peynir
Et
-        Sucuk fırında (+yumurta)
-        Salam/Jambon
-        Sosis? (kanepe için);
-        Kuru et
Kanepe
-        Tost ekmeği üzerinde kaşar ve pul biber eritiyorsun ve direk mikrodalgada hazırlayabildiğin nefis ve kolay bir tarifle değişik bir sunum haline dönüşüyor.
-        Gene tost ekmeği üzerine sosis, kaşar, zeytin
Zeytin
-        Siyah zeytin
-        Yeşil zeytin
-        Zeytin salatası, kekikli, kuru domatesli
Börek
-        Sigara böreği
-        Moda’nın meşhur portakallı keki
-        Antep fıstıklı macaron
Reçel/bal
-        İncir
-        Portakal
-        Çilek/vişne
-        Karadut
-        Bal
YUMURTA çeşitleri  (patatesli yumurta, sucuklu yumurta, omlet vb, isteğe bağlı)
Domates, biber, salatalık, maydonoz – üzerine konserve mısır
Meyve Tabağı

http://emelmutfakta.blogspot.com

http://usengecsef.blogspot.com

http://www.kyma.com.tr

Son bir not: Benim önerdiğim kahvaltı bayağ zengin ama tabi fantastik hafta sonu kahvaltıları için ideal. Gene de, normal günlerde Karatay diyetinden ve kahvaltısından şaşmayın derim. Karatay’ın önerdiği kahvaltıya buradan erişebilirsiniz: Karatay Kahvaltı Menüsü

 

Author: Ozi

Share This Post On