Evde Diş Beyazlatma Yöntemleri

İçtiğimiz sudaki flour yoğunluğundan tutun da hamileyken veya çocukken kullandığımız bazı antibiyotiklere kadar diş rengimizi etkileyen bir çok faktör var. Ayrıca günlük olarak kullandığımız çay, kahve gibi ürünler de diş rengimizi etkiliyor. Özellikle sigara beyaz dişlerin düşmanı.

Gene de, tüm bu etkenlere rağmen, dişleriniz şu anda olduğundan daha beyaz görünebilir. Siz de çoğu insan gibi dişçiden korkuyorsanız evde uygulayabileceğiniz basit yöntemlerle dişlerinizi olduğundan daha beyaz gösterebilirsiniz.

YÖNTEM 1:

6 Adımda Daha Beyaz Dişler

Bu formülü haftada en fazla iki defa uygulamanız yeterli olacaktır.

1- Diş ipi ile diş aralarınızı temizleyin.
2- Dişlerinizi her zaman yaptığınız gibi fırçalayın.
3- Ağzınızı ılık su ile bir defa çalkalayın.
4- Kabartma tozu ve suyu hafifçe karıştırıp macun kıvamına getirin ve dişlerinizi tekrar fırçalayın.
5- Ağzınızı ılık su ile çalkaladıktan sonra antiseptik bir ağız gargarası ile gargara yapın.

YÖNTEM 2:

Suna Dumankaya’yı duymuşsunuzdur. Ünlü Şifalı Bitkiler ve Güzellik Uzmanı. Suna Hanım’ın da diş beyazlatma için önerdiği bir kür var:

Diş Beyazlatma Kürü Malzemeleri:
- 1 çay kaşığı karbonat,
- yarım limonun suyu,
- 2 damla zeytinyağı

Diş Beyazlatma Kürü Uygulanışı:
Tüm malzemeler bir kap içerisinde karıştırılır. Daha sonra diş fırçası bu diş beyazlatıcı kür içine batırılıp dişler fırçalanır. Böylece sigara gibi sebepler yüzünden sararan dişlerin beyazlaması sağlanır.

Doğal Diş Beyazlatıcılar Nelerdir?

Kabartma tozu ile diş fırçalamak ağızdaki plakları temizler ve diş etlerine zarar vermeden dişlerinizin beyazlamasına yardımcı olur. Gene de karbonat, kabartma tozu ve sofra tuzu gibi malzemelerin sıkça kullanımı diş minesine zarar vereceğinden dikkatli olmak gerekir.

Koyu renkli rujlar her zaman dişlerinizi olduğundan daha beyaz gösterir.

Beyazlatıcı bant ve solüsyonlar diş lekelerini temizlemede yardımcı malzemelerdir. Diş hekiminin kullandığı malzemeler kadar etkili olmasa da, düzenli kullanımda iyi sonuç vermektedirler. Bu tarz beyazlatıcı yardımcı maddeleri kullanırken dişimizi normal diş macunu ile fırçalamaya devam etmeyi unurmamamız gerekiyor.

Elma, kereviz sapı, havuç, brokoli ve salatalık doğal diş kazıyıcıdırlar ve dişler üstünde diş fırçası etkisine sahiptirler. Bu sebze ve meyveleri yiyerek daha beyaz dişlere sahip olabilirsiniz. Limon Suyu ve çilek yıllardır en sık kullanılan doğal diş beyazlatıcılardandır ancak maalesef uzmanlar tarafından önerilmez.

Beyazlatıcı Diş Macunları: Sensodyn, Signal, Colgate gibi bir çok bilinen markanın beyazlatıcı diş macunları vardır. Sigara içenler için üretilmiş macunlar yerine bunları tercih etmek çok daha akıllıca. Ayrıca diş beyazlatmada çok önemli bir başka marka da Clinomyn.

Diş Ojeleri dişin dış yüzeyine uygulanarak dişlerin daha beyaz görünmesi sağlanabilir. Ama bu gerçek bir beyazlama olmadığından sık sık yinelenme gerektirir ve bu da diş minesine zararlıdır.

Stripe Bantlar kimyasal bir madde salgılayarak dişin 1 tona kadar beyazlamasını sağlayabilir. Yalnız bu uygulama dişlerde soğuğa karşı hassasiyet oluşturduğundan çok dikkatli olmak gerekir.

Marketlerde satılan beyazlatıcı diş kalıplarını ise hem uygulaması zor olduğundan, hem de yanlış uygulamalarda ağız içindeki yumuşak doku zarar gördüğünden önermiyoruz.

Şunları unutmayın:

- Sigara, kahve, çay, kola ve alkollü içkiler dişlerinizi sarartacağından tüketimine dikkat etmelisiniz.
- Sağlıklı ve beyaz görünen dişler için günde en az iki defa dişlerinizi fırçalamalısınız.

Author: Zen

Share This Post On