Gece Yemesem, Kesin Kilo Veririm!

Uzun zamandır gece geç saatte kendimi bir şeyler yerken buluyorum. Her ne kadar sigarayı bıraktıktan sonra arttıysa bile öncesinde de az çok vardı bu durum. “Yemesem kesin kilo veririm” diyordum önceden  J. Şimdi ise bırakın kilo vermeyi, kilo almamak oldu hedefim maalesef. Ben de herhalde bir tek ben değilimdir gece yiyen, başkaları neler yapıyor acaba dedim ve yüce bilge Google’a sordum. Oradan toparladığım cevaplar işte burada. Belki birinden biri işinize yarayabilir:

 1. Su İçin: Belki inanmayacaksınız ama susama ve acıkma hissi birbirine çok benzer ve karıştırılabilir hisler. Bazen susadığımızda kendimizi aç hissedebiliriz. Acıkma atağı geldiğinde ilk yapacağınız şey hemen su içmek olsun. Su içtikten bir süre sonra aç hissetmediğinizi fark edebilirsiniz.
 2. Evde Bulundurmayın: Tehlikeli şeyleri evde bulundurmayın. Bunu öneren çok insan var. Ama bende çok işe yaramıyor. Çünkü mutlaka kızım için bir çikolata bir yerlerde oluyor. Kendim için yoksa onunkilere dadanmam olası.
 3. Dişinizi Fırçalayın: Bu da ben de çok işe yaramayan bir yöntem. Ama çocukluğumuzdan hatırlıyorum, kuzenim ne zaman dişini fırçalasa bir daha asla bir şey yemezdi. Sizin için de böyleyse deneyebilirsiniz. Bir de ağızdaki ferahlık hissi yemek hissini geriletiyor olabilir.
 4. Meyve ve Bitki Çayları İçin: Bu bende bazen işe yarıyor. Özellikle içtiğim çayın içine tarçın attığım zamanlarda. Bildiğiniz gibi tarçın şeker isteklerini bastırmak için öneriliyor. Tavsiye ederim.
 5. Elinizi Meşgul Edin: Eliniz meşgulken daha az yiyorsunuz. Akşamları elinizi meşgul etmek için bir şeyler bulun. Gerekirse eski alışkanlıklara dönüp örgü ve tığ yapabilirsiniz. Ben cep telefonundan beynimi vermediğim oyunlar oynuyorum. Bazen işe yarıyor.
 6. Alışkanlıkları Kaydırmaya Çalışın: Bu güzel bir madde. İnsanın alışkanlıklarından birdenbire vazgeçmesi zor olduğu için alternatif bir yöntem. Şu şekilde açıklayabilirim sanırım. Örneğin her gün televizyonun karşısına oturduğunuzda yemek yeme hissiniz geliyor. Yemek yemekten vazgeçmek yerine bir süre televizyonun başına oturmuyorsunuz ve kendinize oyalanacak başka bir şey buluyorsunuz. Bir süre sonra bu alışkanlığı kaydırdığınızı fark edebilirsiniz.
 7. Buzdolabınıza Fotoğraf Yapıştırın: Kim gibi olmak istiyorsunuz? Belki de sadece 3 yıl önceki siz gibi olmak yeterli. Hemen bir fotoğrafınızı buzdolabına koyuyorsunuz ve kendinizi sürekli o şekilde hayal ediyorsunuz. Yemek yemeğe buz dolabının başına gittiğinizde de hedeflerinizi hatırlamanız faydalı olabilir.
 8. Pavlov’un Köpeği ve Klasik Şartlandırma’dan Feyz Alın: Bu biraz alışkanlık kaydırmaya benziyor ve daha çok neden açıklıyor. Kendimizi nasıl şartlandırıyoruz. Örneğin, her akşam tv nin karşısında oturduğunuzda yemek yiyorsanız, aç olmasanız bile tv nin karşısında canınız yemek yemek isteyecektir. Çünkü tv ve yemek yeme kafanızda birbirine bağlıdır. Dolayısı ile yemek yemeyi diğer tüm aktivitelerden ayırmak bu tarz şartlandırmalardan kurtulmanıza sebep olabilir. Diyet önerilerinde hep vardır, yemek yerken tv seyretmeyin, yemeğinizi masada yiyin vb. Hepsinin temeli bu klasik şartlandırma modelinden korunmak ve ne yediğinizin farkında olmanız içindir.
 9. Durun ve Hatırlayın: Duygusal yemek yiyen insanlardan iseniz bu madde tam size göre. Bir arkadaşım şöyle bir şey yazmış: “Ne zaman kendimi buzdolabının önünde yemek yerken bulsam, aynı anda aslında kafamda o gün olan ve çözüme ulaştıramadığım bir şeyi tartıştığımı fark ettim. Örneğin işten bir arkadaşımla yaşadığım ve gereken cevabı veremediğimi düşündüğüm zamanlarda bir yandan yiyor, bir yandan da aynı konuşmayı tekrar tekrar kafamdan geçiriyordum. Çözüm olarak kendimi buzdolabına giderken yakaladığımda durup, o gün neye sinir olduğumu düşünmeye ve kafamda çözmeye çalışmaya başladım. Bu şekilde aslında sinir olduğum şeyleri çözmek için buzdolabına ihtiyacım olmadığını fakettim.” Duygusal yemek yiyen biriyseniz bunu neden yaptığınızı çözmek kilit nokta ve her zaman kolay değil. Bir de duygusal yemek yeme bir süre sonra alışkanlığa dönüp, probleminiz olmasa bile yemek yeme hissine dönüşebilir. Kendinizi çok iyi dinlemelisiniz.
 10. Sakız Çiğneyin: Bunu ben de denemek istiyorum. Hep söyleniyor, ama geceleri nedense hiç hatırlamıyorum. Belki işe yarar. Bazı kişilerde yaradığını duydum.
 11. Az Kalorili, Şekersiz Yiyecekler Bulundurun: Eğer illa ki yemeniz gerekiyorsa ve yukarıdakilerden hiçbiri işe yaramıyorsa, en azından yediğiniz yemeklerin kalori değeri düşük olsun ki çok fazla zarar görmeyin. Bunu gece yeme isteği duyduğunuz anda değil, önceden planlamanız ve evde ona göre az kalorili alternatifler bulundurmanız gerekiyor.
 12. TV’yi Erken Kapayın: Uykusuz kalmak yeme hissini arttırır. O son seyrettiğimiz program olmasa belki de buzdolabına gitmeyecektik. Sevdiğiniz ve gece geç saatlerde yayınlanan programlar için bir kaydedici cihaz edinin. Emin olun o fazladan yemek yemeler size daha pahalıya patlıyor.
 13. İşte bu benim asla yapmayı başaramadığım bir şey. Eğer başarabiliyorsanız dikkatinizi dağıtın ve yemek yemeyi unutun. 20 dakika sonra aslında buzdolabına gitmek için yerinizden kalktığınızı hatırladığınızda artık yemek yeme isteğinizin kalmadığını fark edeceksiniz diyor bazı kişiler. Dikkatimi dağatacak şeyi bulduğumda eminim çok işe yarayacak bir yöntem  :)

Sizin bulduğunuz başka yöntemler varsa lütfen paylaşın. Belki birimizin işine yarar.

Sevgiler,

Author: Ozi

Share This Post On