Göz Çevresi Bakımı

Güzellik dendiğinde akla ilk gelen cilt güzelliğidir. Cildiniz sağlıklı ve bakımlı olursa siz de bir o kadar güzel görünürsünüz. Ancak cilt güzelliğini korumak sanıldığından daha zahmetli bir iştir. Cilt, hava şartları ve zaman gibi dış etkenlerden dolayı bakımsız ve sağlıksız bir hal alır ve sürekli değişir. Çoğumuz cilt bakımıyla ilgili oldukça geniş fikirlere sahibiz ama maalesef bildiğimiz her şey doğru değil. Cilt bakımına başlamadan önce ilk yapmamız gereken cildimizin yapısını bilip buna göre ürün seçimleri yapmaktır. Yanlış ürün kullanımları herhangi bir yarar sağlamadığı gibi, cildimizi tahriş eder. Göz etrafındaki deri, insan vücudundaki en ince deridir. Mimikler yüzünden de kırışmaya en müsait yerdir ve bu kırışıklıklar oluştuktan sonra da giderilmesi oldukça zor olur. Bu yüzden en önemli nokta kırışıklıklar başlamadan önce önlem almaktır. Göz çevresi bakımı ilk olarak göz kremiyle başlar. Aşağıda göz kremi kullanımıyla ilgili yanlışlıkları ve göz kremlerinin nasıl kullanılacağıyla ilgili ayrıntıları bulabilirsiniz. 

Göz Kremleri Nasıl Kullanılır?

Göz çevresi bakımında ilk amaç nemlendirmek ve göz kreminizin yararlı içeriğini göz çevrenize yaymaktır. İki gözünüz için de krem miktarı pirinç tanesi kadar olmalıdır. Kullandığınız kremin özelliklerine göre ürün uygulama tarzı ve sürüm alanı farklılık gösterir ancak genellikle kremi göz çevrenize gözünüzün dış köşesinden göz pınarına doğru hafifçe ve bastırmadan uygulamanız en doğrusudur. Eğer kullandığınız ürün lifting özellikteyse kaş altınıza da sürebilirsiniz. Sadece nemlendirici özellikte olan göz çevresi kremleri komple deriye uygulanır; göz altı morlukları için olan ürünler göz pınarından göz pınarının aşağısındaki kemiğe kadar uygulanır; şişkinlikler için olan jeller ise kaş altı ve üst göz kapağı dahil tüm göz çevresine uygulanır. Tüm göz kremleri minik darbelerle hafifçe masaj yaparak uygulanmalıdır.

Göz Çevresi Bakımıyla İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

1-Göz Kremi Yerine Yüz Kremi Kullanılması
Göz çevresi derisinin vücudun diğer bölgelerindeki derilerden farklı olduğunu söylemiştik. Aynı şekilde göz çevresi için üretilen ürünlerde diğer nemlendiricilerden farklıdır. Göz kremi yerine başka bir cilt nemlediricisi kullandığınızda krem cildiniz tarafından kolayca emilmeyecek ve göz çevrenize ihtiyacı olan bakımı yapamayacaktır. Bu da göz çevrenizi tahmin ettiğinizden daha fazla yoracaktır.

2-Göz Kremi Kullanmak İçin 30′lu Yaşların Beklenmesi
Yıllar geçtikçe yaşam şartlarımız değişiyor. Olumsuz çevre şartları cildimize sandığımızdan daha fazla zarar veriyor ve daha hızlı yaşlanmamıza neden oluyor. Cilt bakımında en önemli nokta kötü sürprizlerle karşılaşmadan önce önlem almaktır. Aynı şekilde göz çevresi içinde kırışıklıklar oluşmadan önce tedbir almalı ve bakım kremi kullanmak için 30 yaşına girmeyi beklememeliyiz.

4. Göz Kreminin Gözün Yalnızca Dış Köşesinde Kullanılması
Göz kapaklarının yukarı ve aşağı bölgelerinin gözün diğer bölgelerine göre daha erken yaşlandığını biliyor muydunuz? Bu nedenle kreminizi yalnızca gözlerinizin dış köşelerine değil, gerekli olan tüm kısımlara uygulayın ve göz kapaklarınıza yönelik bakımı da ihmal etmeyin.

5. Tüm Göz Kremlerinin Aynı Olduğu Düşüncesi

Göz kremi kullanmaya karar veren çoğu insan, kremi sadece kalitesine, görüntüsüne veya fiyatına bakarak satın alıyor. Ancak bu davranış oldukça yanlış. Günümüzde oldukça fazla çeşidi bulunan göz kremleri, farklı yaşlardaki insanlara ve farklı cilt sorunlarına yöneliktir. Her kadının cilt tipi ve kullanacağı ürün farklıdır. Bu nedenle göz kremi almadan önce cildinizi ve cildinizin sorunlarını iyi tanımalı ve ona göre krem seçimi yapmalısınız.

Göz Çevresi Bakım Kremleri

 

 

Author: Zen

Share This Post On