Güneş Lekeleri Herkesin Derdi

Güneş ışınları, kahverengi lekelere neden oluyor. Peki bu lekelerden nasıl kurtulabileceğinizi biliyor musunuz ? İşte uzmanlardan güneş lekeleri ve tedavi yolları ile ilgili önemli bilgiler:

Güneş Lekeleri
Özellikle yaz sonrası pek çok kişinin ciddi bir sorunu olan pigmentasyon lekeleri ciltteki melanin miktarının artması ve eşit olmayan bir şekilde dağılmaya başlaması nedeniyle oluşuyor. Pigment lekelerinin en büyük nedeni ise hiç kuşkusuz güneş.

Hormonal Dengesizlikler Lekeye Sebep Oluyor
Pigment lekeleri hormonal dengesizlikler sonucu da oluşabiliyor. Doğum kontrol haplarının kullanımı, hamilelik ve stres bu hormonal dengesizliklere neden olan başlıca etkenlerden. Tabii bir de çiller var ki onların oluşum nedeni genelde genetik ve yine güneşe bağlı olarak çoğalıyorlar.

Ultraviyole Işınları
Güneşten gelen ultraviyole ışınları sadece 5 dakikalık bir sürede melanin üretimini tetikliyor ve bu üretimin tam 36 saat boyunca devam etmesine neden oluyor. Ayrıca 72 saat sonra yine ciltte artan bir pigmentasyon dalgası oluyor. Tabii biz bu durumu cildimizde “bronzlaşma” olarak görüyor ve pek de şikayetçi olmuyoruz. Hatta hoşumuza bile gidiyor. Oysa bronzlaşma da tıpta bir cilt hastalığı olarak kabul ediliyor.

Yaşlılık Lekeleri
Yaşlılık lekeleri ya da karaciğer lekeleri dediğimiz lekeler; açık tenli kişilerde, güneş gören alanlarda görülen düz açık kahverengiyle koyu kahverengi tonları arasında oval lekelerdir. El sırtı, göğüs, sırt, omuz ve yüzde görülürler. Orta yaşlarda görülmeye başlarlar ve yıllar içinde sayıları artar.

Leke Tedavisi
Leke tedavisi disiplin gerektiren bir tedavidir. Güneş koruyucular, tedavinin en önemli basamağıdır. Kişiler ciltlerini tahriş edici ürün kullanımından kaçınmalıdırlar. Lekeye neden olabilecek dahili hastalıktan şüpheleniliyorsa onun araştırması yapılmalıdır.

Güneş Kremleri Nasıl Kullanılmalı?
Cilt tipine Göre Güneş Kremi Seçimi
Gebelik Sırasında ve Sonrasında Karşılaşılan Cilt Problemleri 

Author: Zen

Share This Post On