Güneş Lekelerinden Doğal Yöntemlerle Kurtulma

Share

Güneş Lekelerinden Kurtulmak İçin Ne Yapmalı?

Aşırı güneşte kalmış cilt yıpranır ve güneş lekeleri oluşturur. Güneş lekelerinden kurtulmak için bir çok krem ve pahalı yöntemler mevcut olsa da bu sistemler sabırlı uygulama ve sıkı bütçe gerektirir.

Limon Suyu:
Limon içindeki doğal asitler gözle göremediğiniz en üst tabakadan kurtulmanızı sağlar. Cildi aydınlatır ve güneş lekelerinizin azalmasına yardımcı olur. Daha etkili sonuçlar almak için günde iki defa lekeli bölgeye limon suyu sürün. Kuruduktan sonra yıkayın. 6-8 hafta boyunca günde 2 defa tekrar edin. İşlem sonrası iyi bir nemlendirici kullanmayı unutmayın limon cildinizi kurutacaktır.

Kırmızı Soğan:

Soğandan keseceğiniz ince bir  dilimi kokusuna dayanabiliyorsanız lekeli alana yerleştirin. 5-6 dakika bekletin. Bu işlemi 6-8 hafta tekrarlayın.

Hint Yağı:
Hint yağı hem cildinizi yumuşatacak hem de lekeleri azaltacaktır.

Gliserin, gül suyu ve limon suyu:
Bu üçlü karışımı cildinize sürün. 30 dakika bekledikten sonra temizleyin bu işlemi 3-4 hafta boyunca uygulayın.

Türk kahvesi:
Türk kahvesini biraz su ile hamur kıvamına getirip lekeli bölgeyi bir süre yavaş yavaş ve bastırmadan ovun. Daha sonra kurumasını bekleyin. Türk kahvesi leke dengeleyicidir aynı zamanda doğal peeling etkisi yaratacaktır. 

Güneş Kremi:
Unutmayın ki güneş kremleri cildinizi güneşe karşı koruduğu gibi aynı zamanda lekelerin azalmasına da yardımcı olacaktır.

Aloe Vera:
Lekeli bölgelere günde iki defa aloe vera jeli uygularsanız güneş lekeleriniz azalabilir.

Yeşil Çay:
Bir yeşil çay poşetini kaynar suda 3-5 dakika bekletin. Biraz ılıyınca bir pamuk yardımı ile lekeli bölgeye günde iki defa sürün. Yeşil çaydaki anti oksidanlar cildin kendi kendini tedavi etmesini kolaylaştıracaktır.

E vitamini:
E vitamini kapsüllerini kırıp direk lekeli bölgeye uygulayın.

 Eğer önerilerimizden hiç birisi işe yaramadıysa ya da daha kötü bir sonuç aldıysanız bir dermatoloğa gitmenizde fayda var.


Author: suzy

Share This Post On