Güzel Bir Cilde Sahip Olmanın Püf Noktaları

Makyajınızı Temizlemeden Asla Yatmayın
Bir davetten ya da işten eve geldiniz, çok yorgunsunuz. Yüzünüzde gündüzden kalma bir makyaj. Temizlemeye üşeniyor musunuz? Yapmayın! İyi ve parıltılı bir cilde sahip olmanın ilk kuralı cilt temizliğidir. Asla makyajınızı temizlemeden uyumayın. Bu size zannettiğinizden daha fazla zarar verir.

Uykunuzu İhmal Etmeyin
Az uyuduğunuzda cildinizin kötü göründüğünü farketmişsinizdir. Sebebi çok basit: Yeterince uyumadığınızda cildiniz yenilenmeye vakit bulamadığından, kötü görünür. Gün boyu cildinizin biriktirdiği toksikler, gece boyunca ciltten arındırılmaya çalışılır. Uykunun ideali yetişkinler için 7-8 saattir.

Retinollü Kremler Kullanın
35 yaşı geçen herkes aslında retinol veya retinoid içeren ürünler kullanmalıdır. Otuzlu yaşlardan itibaren cildin kolajen seviyesi azalmaya başlar ve cilt yaşlanma belirtileri gösterir. Daha az kolajen, ciltte sarkma, kırışıklık ve ton eşitsizliği anlamına gelir. Retinollü ürünler, kolajen sentezini uyarır ve kolajen üretimini destekler. Bu sebeple, gece kremi seçerken retinollü olmasına özen gösterin.

Kusursuz Makyajın Sırlarını Öğrenin
Doğru makyajın ilk sırrı, öncelikle cildi yeterince nemlendirmektir. Kuru cilde uygulanan makyaj cildinizin ağır ve mat görünmesine neden olur. Yani cildinize makyaj uygulamadan önce, cilt tipinize uygun bir nemlendirici kullanmalısınız. Makyajda diğer önemli nokta ise, fondoten seçiminde cildinizin hava almasını sağlayacak ürünlere öncelik vermenizdir.

Güneş Kremi Kullanmadan Sokağa Çıkmayın
Dünyanın değişmeyen kuralı şudur: Güneşten ciltlerini koruyan kadınlar, daha genç kalırlar. Güneş kırışıklıkların daha çabuk ilerlemesine, cildinizin lekelenmesine neden olur. Çok güneşlenen kadınların ciltleri bir süre sonra kösele gibi kuru ve pürüzlü hal alır. Unutmayın, güneşin yaydığı ultraviyole ışınları, cildin kolajen dengesini bozar. Bu yüzden, sadece tatile gittiğinizde değil; günlük hayatınızda da dışarı çıkmadan en az 15 dakika önce koruma faktörü yüksek bir güneş kremi kullanın. Havanın bulutlu oluşu sizi yanıltmasın, zararlı ışınların yüzde 80′i bulutların arasından geçip cildinize temas eder.

Aşırıya Kaçmayın
Mükemmel cildin sırrı her şeyi abartarak kullanmak değildir. Bütün kremler veya destekleyici ürünler ancak gerektiği kadar kullanıldığında işe yararlar. Ne kadar yararlı olursa olsun fazla ürün kullanımı cildinizin dengesini bozacaktır. Gereksiz kullanımlardan vazgeçin, bu konuda cilt doktorunuz sizi doğru yönlendirecektir.

Otuzlu Yaşlarda Cilt Bakımı
Göz Çevresi Bakımı
Doğru Cilt Bakımı 

Author: Zen

Share This Post On