İç Stresinizle Başedin

İyileşmenin en önemli bileşenlerinden biri sizin zihniniz ve vücudunuz arasındaki güçlü bağdır. Bu konuda yığınla tıbbi araştırma ve uygulama var. Araştırmalar gösteriyor ki stres ve olumsuz duyguları iyileştirmek için vücudunuz az ve yavaş da olsa fiziksel bir reaksiyon gösteriyor. Yani stres aslında sizi fiziksel olarak da hasta ediyor. Günlük hayat stresleri, endişelerimiz, bitip tükenmeyen kaygılarımız, aklımızdan belki de hiç çıkaramadığımız saplantılarımız, hayatımızı zorlaştıran takıntılarımız… Stres aslında tüm bunların tümüne verilen isim değil mi? Peki çoğu kanser türünde moralin ve pozitif düşünce gücünün işe yaradığını bilmeyeniniz var mı? İşte sizlere içinizdeki asıl stresle baş etmek için basit ipuçları:

Vücudunuzu Dinleyin
Vücudunuzu doğru şekilde dinlemeyi becerirseniz size her konuda yardımcı olacaktır. Çünkü sizin nasıl iyi hissettiğinizi en iyi vücudunuz bilir ve size söyler, sinyaller verir. Hangi gün hangi aktivite de nasıl hissettiğinizi bilmeniz günlük hayatta nelerin sizi mutlu edebileceğini tespit etmenizi sağlar.

Endişeleriniz Sizi Endişelendirmesin
Kötü ruh ve stres, gündelik hayatın bir parçasıdır ve endişelerimiz bizi asla rahat bırakmazlar evet. Ancak önemli olan endişelerimize ne kadar esir olduğumuzdur. Endişelerinizi hayatınızın her alanına taşımayın, fiziksel olarak rahatlamanın ruhsal rahatlamaya da yardımcı olacağını bilin ve kendinize endişelerinizi biraz olsun unutmak için zaman tanıyın. 1 saatlik bir yürüyüşün fiziksel olarak sizi rahatlatmanın yanında kafanızdaki çoğu düşünceden ve endişeden kurtulmanıza yarayacağını unutmayın.

Kontrol Edebileceğiniz Şeylerin Bir Listesini Oluşturun
İçinizdeki stresi yenmek ve iyileşmek sizin elinizde, bunu ancak siz başarabilirsiniz. Sizin kontrolünüz dışında gelişenleri bir kenara bırakın, siz kontrol edebileceklerinize odaklanın. Kontrol edebileceğiniz faktörleri saptayarak, bir liste oluşturun, bu sizin üzerinizde olumlu bir fiziksel etkiye neden olacak ve duygusal olarak daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Ne kadar sebze-meyve yiyeceğinizi, ne kadar spor yapacağınızı, ne kadar boş boş yürüyüş yapacağınızı yazın bir kağıda ama hedefleriniz mutlaka ulaşılabilir şeyler olsun. Tüm bunlar gerçekleştikçe hayatınızın aslında büyük kısmının sizin kontrolünüzde olduğunu anlayacaksınız, bu da iyi hissetmenize neden olacak ve daha fazlası için sizi motive edecek.

Beyninize Olumlu Mesajlar Gönderin
İşte işin en kolay kısmı! Mutlu sonla biten bir hikaye okuyun, iyimser müzikler dinleyin, can sıkıcı haberlerden uzak durun ve mutlaka her şeyin çok güzel olacağına inanın. Canınızın sıkılmasına izin vermeyin, arkadaşlarınızı arayın ve gerekirse saatlerce sebepsiz şeylere gülün. Bir süre haberleri izlemeyin veya gazete okumayın. Olumlu şeyler düşünün ve bunu bir gün değil, her gün yapın. Ruhunuzu kötü düşüncelerden arındırın.

Her Gün Egzersiz Yapın
Kendinizi iyi hissetmeniz için en popüler reçete egzersizdir. Egzersiz herkesi sağlıklı ve mutlu yapar. Egzersizin ruhsal durumunuza katacağı olumlu durumların yanında bağışıklık sisteminizi güçlendirmek ve fit görüntü kazanmanıza yardımcı olmak gibi görevleri olduğunu da unutmayın. Kendinizi soktuğunuz olumsuz ruh halinden 1 saatlik tempolü yürüyüş ya da koşuyla kurtulabileceğinizi biliyor muydunuz? Günde 10.000 adım sizi kendinize getirecektir.

İyi Bir Uyku Çekin
Uyku enfeksiyonlara karşı vücudun doğal savunma yöntemidir, yetişkin insanların 6-7 saat uyuması gerektiğini bilin ve bu konuda kendinize haksızlık etmeyin. Her gece aynı saatte yatağa girmeyi ihmal etmeyin ve yatak odanızda televizyon ya da telefon gibi sizi yoracak nesneler bulundurmamaya özen gösterin.

Author: Zen

Share This Post On