İşlerinizi Vücut Saatinize Göre Ayarlayın

Araştırmalar bize gösteriyor ki insanın gün içindeki performansı ve vücut fonksiyonları saatlere göre değişiklik gösteriyor. Herkes için birebir geçerli olmasa da günlük performans için bir çizelge var. Gündelik işlerinizi bu saatleri baz alarak yapmanız işinizi kolaylaştıracaktır. İşte biyolojik saatiniz ve gün içinde size yansımaları:

Sabah: Uykuda bile vücut aslında uyanıktır. Hormon salgılamaya devam eder. Yataktan birden değil, yavaşça kalkılmalıdır. Sonraki iki saatte kalp atışı hızlanır, vücut ısısı artar, stres hormonu üretilir. Testesteron ve östrojen harekete geçer. Sigara içenler ve kolesterol sorunu olanlar, enfarktüs ve felç için hassas süreçtedir. Kalp ve damar hastaları için riskli bir dönemdir. İnsanın kavrayıcı düşünce yeteneği bu saatte artar. Beynin kavrama, anlama bölümleri, çok dinç ve canlıdır. Bu saatler gazete, kitap, rapor okumak için ideal zamandır. Bu süreçte yenilen şeyler şişmanlatmaz. Yağı işleme fonksiyonu iyi çalışır. Mide asit üretir ve yenilenler rahatça hazmedilir. Sindirim saatidir.
13.00-15.00 Arası: Öğle yemeği yenilmese bile yorgunluk hissi oluşur. Organizmanın dinlenmeye ihtiyacı vardır. 10 dakikalık bir dinlenme bile vücudu güçlendirir. Vücudun elektrostatik yüklenmesi bu saatte azdır. Saç iyi şekil alır, kuaföre gitmek için ideal bir saattir. Bu süreçte yeniden bir hareketlilik başlar. Zeka açılır. Vücut zindelik kazanır. Saat 13.00 civarında gastrit asit miktarı en yüksek seviyeye ulaşır.
15.00-16.00 Arası: Bu saatlerde zihin açıklığı en üst düzeydedir. Uzunca bir süre bellek sabah saat 09.00′da olduğundan % 10 oranında daha iyi çalışır. Ellerinizi kullanmak için bu saat en verimli saatlerdir.
16.00: Vücudun adale kuvveti, hareketliliği, dolaşım aktivitesi çok fazla, ruh hali ise kötü durumdadır. Moral bozukluğu doruk noktasındadır.
16.00-17.00 Arası: Çelişkilerin üstesinden gelme zamanı. Ciğerler güçlü, el ifade gücü yüksektir. İkna etmek istenilen kişilerle konuşma zamanıdır. Bu saatlerde bilgisayarda daha hızlı yazılır. Saat 17.00′den sonra moral düzelmeye başlar.
Akşam yemeği: Tat alma ve koku duyusu saat 18.00 sıralarında çok hassas olur. Bu nedenle de akşam yemeği için en iyi saattir. Fakat ölçüyü kaçırmamak da fayda var.
Güzellik saati: Saat 19.00′dan sonraki dilim güzellik maskeleri için çok uygun zamandır. Organizma, ilaçları bu saatlerde daha iyi değerlendirir. Tembellik çöker. Estetik duygusu keskinleşir.
21.00-22.00 Arası: Bu saatler dinlenme saatleridir. Refleksler zayıflar, yalnızlık duygusu artar. Beyin bu saatte uyku hormonu verir. Vücut ısısı ve metabolizmanın hareketlilik oranı düşer. Bu saatte yenilenler hazmedilmez, midede kalır. Burada mayalanır ve mukozayı tahrip eder. Bu saatte yalnızlığa zor tahammül edilir. Bağışıklık sistemi en yüksek şekilde çalışır. Hayal kurma saatidir. İnsanın aklına parlak fikirler gelir ama fikirlerin işleme konulması aksayabilir.
23.00-01.30: Bu saatler dahilik saatleridir. Gece geç yatanlar için yeni bir şeyler üretme zamanıdır.
Depresyon saati: Sabaha kadar tepki süresi büyük ölçüde yavaşlar, hassasiyet ve verimlilik azalır. Bu saatte uyanık kalan insan korkularla ve depresyonla karşı karşıya kalır. En iyi çare uyumaktır. Doğumlar genellikle gece yarısıyla sabah 04.00 arasında olur.
02.00-04.00 Arası: Hata yapma saatleridir. Gece çalışanların en çok hata yaptıkları saatlerdir. Görme yeteneği azalır.
04.00-05.00 saatleri: Trafik kazalarının en sık olduğu saatlerdir. Ayrıca tansiyonun en düşük olduğu saatler de yine bu saatlerdir.

Author: Zen

Share This Post On