Metabolizmanızı Kışa Hazırlayın

“Metabolizmamızı kışa hazırlamada baş yardımcı bitki çayları”

Sonbahar yerini kışa bırakmadan önce, Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi ve Fitoterapi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erdem Yeşilada metabolizmalarımızı mevsim değişikliklerine karşı hazırlamamız  gerektiğini belirtiyor. Yeşilada, metabolizmayı aktif hale getirmede  bitki çaylarının fonksiyonel faydalarının önemini vurguluyor.

Hareketli geçen yaz mevsiminden sonra,  kış günlerinin durgunluğu metabolizmalarımızda da yavaşlamaya neden olabiliyor.  Bu durumu  engellemek ve metabolizmalarımızın  kışa hazır olmasını sağlamak için bitki çayları faydalarından yararlanmak gerekiyor.  Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi ve Fitoterapi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erdem Yeşilada biberiye, mate yaprağı, barut ağacı kabuğu, funda yaprağı, yeşil çay, dut yaprağı, kiraz sapı, tarçın, kekik gibi bitkilerin fonksiyonel  faydaları ile kışın bu rehavetli havasından korunulunabildiğini belirtiyor.

Yeşilada;  vücuttan ödem atılımını hızlandırmada, sindirimi kolaylaştırmada ve dolayısıyla metabolizma hızında artış yakalamada yardımcı etkileri olan bu bitkilerle ilgili aşağıdaki bilgileri veriyor;

Biberiye birçok sağlık probleminin çözülmesinde yardımcı olan  bir bitkidir. Yapılan deneysel çalışmalarda pankreatik lipaz enzimini baskılayarak bağırsaklardan yağın emilmesini azalttığı ve dolayısıyla kilo almayı önleyici bir etkisi olduğu belirtiliyor. Ayrıca safra salgısını artırarak bilhassa yağlı besinlerin sindirimini kolaylaştırmaktadır. Diğer taraftan, biberiye yapraklarının idrar söktürücü özelliği vücuttan ödemin atılmasına yardımcı olmaktadır.

Dut yaprağı besinlerdeki kompleks şekerlerin (oligo- ve nişasta gibi polisakaritler) bağırsaklarda basit şekerlere dönüşümünü sağlayan  enzimleri (alfa-glikozidaz) baskılayarak emilimlerini engellemekte ve bu suretle şekerin vücutta yağ şeklinde depolanmasını engellemektedir.

 

 

Mate yaprağı, kafein ve teobromin gibi uyarıcılar sebebiyle kilo vermede de etkili olan bir bitkidir. Uyarıcı etkisi dışında  vitamin, amino asit ve antioksidanlarla bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.

 

Barut Ağacı kabızlığa karşı etkili bir bitkidir, bağırsakların hızlı boşaltılamasına yardımcı olurken, sancıya yol açmaması bir avantajdır.

 

Funda yaprağının idrar artırıcı etkisi ile vücuttan ödemin atılmasını sağlar.

 

 

Yeşil Çay içinde bulunan kafein türevlerii nedeniyle  fiziksel halsizliği giderici ve enerji verici (analeptik) bir içecek olarak bilinmektedir. Kafein türevleri idrar artırıcı etkisi ile yine vücutta ödemin sökülmesine yardımcı olur. Yeşil çay, yağ yakıcı (lipolitik) ve glikojenolitik özelliktedir. Yağ yakıcı etkisi klinik çalışmalar ile de ortaya konulmuştur.

 

 

Kiraz Sapı, idrar artırıcı özelliğinin yanı sıra zengin potasyum içeriği nedeniyle vücutta idrar ile atılan potasyum dengesinin bozulmasını önlemektedir.

 

 

Tarçın, şeker metabolizmasının düzenlenmesi ve insülin direncinin kontrol altında tutulması konusunda etkileri ortaya konulmuş bitkiler arasında yer alıyor.

 

 

 

Kekik uçucu yağının mide asidi ve safra artırıcı etkisi bulunmaktadır.  Bu etkisiyle  sindirimi kolaylaştırır

 

Prof. Dr. Erdem Yeşilada

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER MAKALELER:

Author: Ozi

Share This Post On