Mikrodalgada, İki Dakikada, Kolay Brownie Tarifi

Bu aralar herkesten bir “kolay brownie”, “mikrodalga brownie”, “iki dakikada yaptım, üzerine de bir dondurma, nefis oldu brownie” tarifleri duyuyorum. İş yerinde pm arkadaşım da bir tarif önerince işe koyulmak şart oldu. Tabi ki çalışan insanlar olarak önce araştırmasını yapıyoruz, sonra vakit bulabilirsek kendisini. Bu aralar en çok önerilen tarif, slingomom.com’un tarifin içerikleriyle oynayarak bize uyarladığı tarifi. Aşağıda hem onu, hem de yabancı bir siteden çevirdiğim orjinal tarifi bulabilirsiniz.

Afiyet olsun  :)

TARİF 1 – Slingomom.com

Malzemeler:

- 2 tepeleme çorba kaşığı toz şeker
- 2 tepeleme çorba kaşığı un
- 1 çorba kaşığı kakao
- 1 çimdik tuz
- 2 çorba Sıvı yağ
- 2-3 çorba kaşığı Su

Hazırlanışı:

1. Öncelikle kupanın içinde bütün kuru malzemeyi karıştırıyorsunuz. Tepeleme dedim şeker ve un için ama çok da tepeleme olmasın. Yine de denedikçe kendi damak tadınız için en iyisini kolayca bulursunuz.
2. Daha sonra yağ ve suyu ekleyip pürüzsüz bir kıvam halini alıncaya kadar bir kaşıkla karıştıyorsunuz.
3. Ardından mikrodalga fırınınızın en yüksek derecesinde 1 dakika 40 saniye pişiriyorsunuz. Benimkinde en yüksek 800 W ve 1 dakika 40 saniyede tam kek gibi oldu. İçi biraz daha az pişsin isterseniz 10-15 saniye daha az pişirmek gerekiyor ki bence içinin biraz akışkan olması daha da lezzetli olması demek.

TARİF 2 - food.com

Malzemeler:

2 çorba kaşığı erimiş yağ
2 çorba kaşığı su
1/4 çay kaşığı vanilya
1 tutam tuz (çok çok az)
4 çorba kaşığı toz şeker
2 çorba kaşığı kakao
4 çorba kaşığı un

Hazırlanışı:

1. Kahve fincanına su, yağ, vanilya ve tuzu ekleyin ve iyice karıştırın
2. Kakaoyu ekleyin ve iyice karıştırın. Şekeri ekleyin. İyice karıştıktan sonra unu ekleyin ve iyice karıştırın
3. Mikrodalganızın ayarlarına göre 60-90 (1500 watt) saniye arasında ısıtın. Mikrodalganız 1500 watt tan daha düşükse problem değil, 1,5 dakikaya kadar çıkabilirsiniz. Ortası hafif erimiş gibi görünmesi lazım. Fazla pişirmemeye dikkat edin.
Afiyet olsun  :)

Her iki tarif de temel olarak birbirinin aynısı. Slingomom’ın sıvı yağı, diğer tarifteki eritilmiş magarinden daha kolay geldi bana. Onun dışında hangisi size daha lezzetli geliyorsa onu uygulayın ve slingomom’ın da söylediği gibi üzerine vanilya dondurması koyarak yemeyi unutmayın  :)

not: slingomom’ın sitesinde bir sürü akıllı fikir ve tarif var. Tavsiye ederiz.

Author: Ozi

Share This Post On