Terlemeyi Önleyen Ürünler Kanser Yapar mı?

Aşırı terleme sosyal hayatı olumsuz etkileyen durumların başında geliyor, bu sorunu yaşayan insanlar başkalarıyla öpüşmekten hatta tokalaşmaktan bile kaçıyor. Sorunu engellemek için kullandığımız antiperspirant koltuk altı ürünleri hakkında ise yüzlerce olumsuz iddia ortada dolaşıyor. Peki, terlemeyi önleyen koltuk altı ürünleri gerçekten zararlı mı? İçeriklerindeki paraben ya da alüminyum kansere neden oluyor mu? İşte bu soruların yanıtı:

International Hospital ve Acıbadem Bakırköy Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Doç. Dr. Ahu Birol, alüminyum içeren antiperspirant koltuk altı ürünlerinin meme kanserine yol açtığına ilişkin iddiaların bilimsel araştırmalarla ispatlanmadığını belirtti. Meme kanserli hastalardan alınan biyopsi örneklerinde fazla miktarda alüminyuma rastlanması nedeniyle söz konusu ürünlerin meme kanseri yapma ihtimali üzerinde durulduğuna dikkati çeken Doç. Dr. Ahu Birol, şunları söyledi: 

“İnsan vücuduna çok çeşitli kaynaklardan alüminyum girişi olabilir. Sadece bu ürünler aracılığıyla vücudumuza alüminyum girmiş olsaydı, bu ürünlerin kanserojen etkisinin kesin kanıtlanmış bilimsel bir gerçek olduğunu söyleyebilirdik. Ancak bu durumda söyleyemiyoruz. Eğer kişide alüminyum maddesine karşı bir hassasiyet varsa, alüminyum içermeyen ürünleri kullanabilir. Alüminyum, terlemeyi azaltıcı etkisi nedeniyle bu ürünlerde kullanılmaktadır.”

Deodorant Terlemeyi Önlemiyor
Deodorantlar ve antiperspirant ürünlerin etkileri konusunda bir zihin karışıklığı var. Deodorantlar, kötü kokuyu engellemek için kullanılıyor. Sanıldığının aksine terlemeyi kesmiyor. Antiperspirant ürünler ise terlemeyi kesiyor.

Bu ürünlerin toksin atmayı önlediğine ilişkin bilgilerin de yanlışlığına değinen Doç. Dr. Ahu Birol, “Biz toksinleri direkt koltuk altındaki bezlerden atmıyoruz. Koku yapan, özel bezler koltuk altında bulunuyor. Karaciğer ve böbrek yoluyla toksinlerin çoğunu atıyoruz” dedi.

Deodorantların görünen bölgelere sıkılması ve temiz cilde uygulanması gerekiyor. Bu nedenle deodorant sıkılmadan önce koltuk altının suyla yıkanması önem taşıyor. Deodorant sıktıktan sonra güneşe çıkılmaması gerekiyor. Deodorant sıkıp güneşe çıkınca, içindeki kimyasallar güneşle birleştiğinde bir vücutta alerjik tepkiler, tahriş, kızarıklık, kaşıntı, yanma ortaya çıkıyor.

Bu nedenle özellikle yaz aylarında güneş görebilecek bölgelerde deodorant kullanılmamalı. Çünkü insanlar hangi kimyasal maddelere ne tepki vereceğini bilemeyebilir.

Koltuk altı ürünü alırken özellikle Aluminium Chlorohydrate ve paraben içermemesine dikkat etmekte fayda var. Avene, Seba-Med, Day’s Allfree, Nivea gibi markaların bazı koltuk altı ürünleri bahsi geçen zararlı maddeleri içermeden üretiliyor. Siz de deneyip, kendinize en uygun olanı seçebilirsiniz.

Author: Zen

Share This Post On