Yaşam koçluğu nedir?

Bu günlerin popüler konularından biri de “Yaşam Koçluğu”. Herkesin farklı bir tanımı, farklı yorumları var. Kimisi yaşam koçunu “kafa dokturu”yla katıştırıyor, kimisi de dışarıdan gelen bu yardımların bir işe yaramayacağı görüşünde. Fakat farklı kesimlerden bir çok insan bu konuda fikirlerini değiştirmeye başladı. Konu ister ulaşmak istediğiniz hedefler olsun, ister çözüm bulamadığınız gündelik sorunlarınız, yaşam koçlarının size ayna tutacağı kesin.

Peki kimdir yaşam koçu, ne iş yapar, nasıl çalışır? İşte bu sorunun cevabını çok saygı duyduğum arkadaşım, yaşam koçu Hakan Arabacıoğlu’nun, içinde kendiniz için süper öneriler bulabileceğiniz sitesinden aldık:

“Koçla yapacağınız çalışma, kararsız kaldığınız ya da sıkıştığınızı sandığınız noktadan sizi çıkarmayı amaçlar. Bunu yaparken, size yeni bakış açıları kazandırmak gibi farklı teknikler kullanırız. Böylece hiç farkında olmadığınız ya da bugüne kadar kullanmadığınız güçlerinizi açığa çıkararak hayatınıza yeni bir yön verebilirsiniz.

Görüşmelerde, sizin önceliklerinizi dikkate alarak birlikte ortak bir strateji geliştiririz.

Neden ve niye sorularını sormayız. Geçmişe bakmayız. Şu an bulunduğunuz noktadan varmak istediğiniz noktaya nasıl varacağınıza yoğunlaşırız.

Yaşam Koçluğu, akıl ve ruh sağlığı yerinde olup, hayatında geldiği noktada kendisini mutsuz hisseden, aradığı yönü bulamayan ya da o yöne doğru nasıl ilerleyeceğini bilemeyen kişiler içindir.

Yaşam Koçluğu’nda koçun doğruları değil sizin doğrularınız hayata geçirilir.

Yapılan çalışmanın esası, sorularla duruma yeni açılardan bakmanızı, daha önce farkına varmadığınız çözümleri görmenizi sağlamaktır.

Yaşam koçu bir rehberdir. Hedefe varış ancak koçla birlikte yürümeniz, kararlaştırılan haftalık uygulamaları yerine getirmenizle mümkün olur.”

http://www.zestcoaching.com/

Author: Ozi

Share This Post On